שימור פוריות ע"י הקפאת ביציות

הקפאת ביציות אינה ערובה להריון ולידה, אך בהחלט מעלה את הסיכוי להריון בגיל מבוגר יותר. ד"ר וינטראוב הוא בעל נסיון רב מאד בתחום ומבצע טיפולי שימור פוריות בבי"ח אסותא. 

במסגרת הפגישה הראשונית יעלו לדיון נושאים כגון סיכויי התהליך, סיכוניו והחלופות האפשריות. בהמשך התהליך ניתן דגש מיוחד על ליווי אישי, צמוד, מקצועי ורגיש. לא מעט מטופלות של ד"ר וינטראוב שהקפיאו ביציות כבר מצאו את בן זוגן ומלוות בהמשך אתגר הפוריות.

 

כיצד אדע אם אני זכאית לשימור פוריות במסגרת סל הבריאות ?

ב- 07/2022 הוחלט להרחיב את הזכאות לשימור פוריות לנשים עם פונטציאל לסיכון מוגבר לאל ווסת מוקדם.

התנאים וההגבלות הן:

א. שימור הפוריות יבוצע עבור נשים עד גיל 39 (יום הולדת ה- 39) באחת או יותר משיטות הבאות :הקפאת ביציות , הקפאת עוברים או שימור רקמת שחלה. 

 

ב. הטיפול יינתן באחד או יותר מהמצבים הבאים : 

  1. ירידה ברזרבה השחלתית אשר תקבע ע"י נוכחות שנים מהמצבים הבאים : 

א. בפרופיל הורמונלי ביום 2-4 לוסת עם נוכחות של FSH יותר מ 10 IU/L אך פחות מ 20 IU/L/ . (שימו לב :יש לבצע פרופיל הורמונלי שלם ביום 2-3 לוסת – ESTRADIOL, PROGESTRONE, LH, FSH, BETA-HCG). 

ב. רמת (AMH (Anti Mullerian hormone מתחת לאחוזון 25 לגיל האישה.- בדיקת דם שניתן לבצע ברוב קופות החולים. ניתן להשיג הפניה לבדיקה דרך רופא פריון (יש קופות שניתן להשיג את ההפניה הדרושה דרך רופאי הנשים. יש לברר את התנאים לקבלת ההפניה בקופת החולים. ניתן לבצע את הבדיקה גם באופן פרטי). 

ג. AFC-  Antral follicle count בדיקת אולטרסאונד ביום ה2-5 לוסת. מטרת הבדיקה לספור את הזקיקים הקטנים עוד לפני התפתחות זקיק אחד דומיננטי. במידה וימצאו פחות מ-7 זקיקים סה"כ – ייחשב ירידה ברזרבה השחלתית. 

  1. נשים לפני טיפול גונדוטוקסי (טיפול שעלול לפגוע בפוריות) שלא עקב ממאירות.
  2. נשים מועמדות לניתוח של הסרה של יותר משחלה אחת.

 

ג. יבוצעו עד 4 מחזורי טיפול או עד השגת 20 ביציות, הקודם מבין השניים.

 

ד. בנשאיות פרה מוטציה ל- X שביר , יבוצעו עד 6 מחזורי טיפול או עד השגת 40 ביציות, הקודם מבין השניים, בשל הצורך בביצוע PGD וסיכון סטטיסטי למחצית ביציות לא תקינות מבחינה גנטית.

 

ה. הטיפול יינתן לצורך הולדת ילד ראשון ושני לבני זוג שלהם אין ילדים בנישואיהם הנוכחיים וכן

לאישה, נערה או ילדה, בלא ילדים, למטרת שימור פוריות. 

 

מקור: חוזר משרד הבריאות (בעמ' 69)

 

שימור פוריות סוציאלי :

נשים רבות מעוניינות לשמר את הפוריות גם ללא קשר לסיבות רפואיות, או לירידה ברזרבה השלחתית, מה שנקרא "שימור פוריות סוציאלי", או "אלקטיבי", או "מבחירה".

החל משנת 2011, נקבע בחוזר מנכ"ל משרד הבריאות, כי נשים שרוצות להקפיא ביציות מסיבות שאינן רפואיות, רשאיות לבצע את התהליך, בתנאי שמלאו להן 30 שנה ולא הגיעו ליום הולדת 41.

בשנת 2022 הורחב מספר השאיבות המקסימלי ומספר הביציות המקסימלי לכל סבב לצורך שימור פוריות:

  • מספר הטיפולים המרבי- עד 6 שאיבות
  • בין הגילאים 30-35 – ניתן להקפיא עד 25 ביציות (כלומר להמשיך בתהליך כל עוד לא הוקפאו מספר ביציות זה)
  • בין הגילאים 36-40 ניתן להקפיא עד 35 ביציות

כדאי לדעת:

  •  במקרה שהושג מספר הביציות המרבי בשאיבה הראשונה- בית החולים רשאי (אך אינו מחוייב) לאשר שאיבה אחת נוספת.
  • אישה שהחלה בתהליך טרם מלאו לה 41 זכאית להמשיך עד מיצוי מספר הטיפולים המירבי או מספר ביציות המירבי בתנאי שהיה רצף טיפולי.

 

לסיכום:

 

אנחנו מאמינים שבחירתכם ברפואה אישית ברגע מאתגר בחייכם משמעותה בחירת רופא מטפל אחד שאחראי לכל החלטה ולכל פעולה ניתוחית. נשתדל להעניק לכם זאת ככל האפשר.

רפואה פרטית כוללת גם ליווי אישי ע"י אחות מוסמכת, מקצועית ובעלת נסיון רב, העומדת בקשר צמוד עם הרופא מצד אחד ועם המטופלים מהצד השני.

אנחנו כאן כדי לסייע לך. ד"ר וינטראוב וצוות המרפאה ילוו אותך כל הדרך לקראת השגת מטרתך – צרו קשר.